Запек по време на бременността
Какво е запекът и кога можем да твърдим, че сме станали негова жертва? Какво можем и трябва да направим, за да се отървем от постоянното му присъствие? Това бяха въпросите, които вълнуваха нас, бременните от екипа на Бебе и мама, в далеч не безгрижните дни на нашето бременеене. Затова решихме да съберем информацията, до която всяка една от нас беше достигнала и да я публикуваме в дадената статия. Какво е запекът? Запекът, известен в медицинската терминология още като констипация, е състояние, при което изпражненията стават твърди и трудни за изхождане, което води до поява на болки и втвърдяване на долната част на корема. Кога се говори за запек? Времето за преминаване на храната през целия стомашно-чревен тракт е от 12 до 48 часа. Състояния, при които изхождане не настъпи в рамките на или след 48 часа без медикаментозна намеса, се класифицира като констипация или запек. В отделни случаи при редовни черва 72 часа също се приемат за нормални . За запек също така може да се говори и тогава, когато количеството на изхожданията е недостатъчно и е налице болка в корема или дискомфорт. Запек при бременни? Близо всяка пета бременна жена има симптоми на раздразнени, лениви черва и запек през цялата бременност, докато почти всяка трета страда от лениви черва в отделен етап от бременността. За основни причини за запека при бременните жени се смятат хормоналните промени, които настъпват в тялото и които водят до отпускане на чревните мускули и забавено движение на храната, както и напрежението в коремната кухина от нарастващата матка. В много случаи запекът при бременни се усложнява и от налагащия се допълнителен прием на препарати, съдържащи желязо. Какво може да се предприеме? Третирането на запек при бременни жени трябва да се извършва с особена предпазливост, но и навременно. Както при всяко заболяване и при запека съществуват медикаментозни терапии, хранителен режим и народни лечебни средства. Коя от трите групи ще Ви бъде най-полезна е строго идивидуално. Ние бихме Ви посъветвали да започнете с хранителна диета, а ако тя не подейства след това заедно с наблюдаващите Ви лекар и акушерка да се спрете на някоя от другите алтернативи.Хранителен режим
1. Старайте се винаги в менюто Ви да присъстват богати на фибри храни като плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. По-долу Ви предлагаме списък на продукти, които са помогнали на други бременни.- пълнозърнести храни: сутрин - идеално е мюсли с мляко или кисело мляко, което ако искате може да се за замените с готовия вариант - Активия с мюсли, а през целия ден заменете белия хляб с пълнозърнестата му алтернатива
- плодове: киви, круши, ябълки, праскови и череши са тези, които са известни с лаксативното си действие. Консумирайте ги на гладно, за предпочитане сутрин, придружени с 1-2 чаши вода. Отпечена или варена тиква ...!
- сушени плодове: сини сливи или кайсии, които могат да бъдат в суров вид, накиснати предварително през нощта във вода (която също помага за дефекация) или сварени на компот.
- зеленчуци: червени чушки, сурови, печени или на туршия, зелената салата, червено цвекло
- други храни: сладко или сок от рози и сладко от смокини на гладно с няколко чаши вода помагат много често за успешна дефекация.
2. Консумирайте храни, богати на магнезий. Магнезият е известен с лаксативното си действие, затова и храни, богати на магнезий се препоръчват при запек. Такива храни са миди, раци, ядки, семена, бобови растения. При много бременни за успокояване на появили се контракции лекарите предписват често препарати с високо съдържание на магнезий, което в отделни случаи води дори до противоположния ефект (т.е. честа дефекация). 3. Пийте много течности: Пиенето на много течности е важно за процеса на дефекация. Една от причините за възникнал запек се счита недостатъчното количество течности в червата. Пийте по 8-12 чаши течности на ден. Не забравяйте, че когато времето е топло или когато активно сте се движили, приемът на течности трябва да се увеличи. В комбинация с храна, богата на фибри това е идеалното решение за отделянето от организма ви на ненужните вещества. Освен вода като лаксативни напитки можете да приемате и: - сутрин на гладно чаша топла вода с лъжица мед, а още по-добре е топло мляко с мед - прясно изтискан сок от портокал, грейпфрут, лимон или смес от тях 4. Избягвайте честата употреба на рафинирани, обработени и мазни продукти. Такива продукти са сладките изделия и запържените и панираните ястия. Опитайте се да отдавате приоритет на печените и варените храни и намалете консумацията на захар и захарни изделия.Медикаментозно и билково лечение
Ако никое от горните средства не Ви е помогнало, а вече сте минали 3 дни без дефекация и се чувствате вече некомфортно подута, то е време да се обърнете за помощ към медикаментите. Хубаво е да знаете, че по време на бременност не трябва да упорствате със запека и да изчаквате прекалено дълго време докато се консултирате с лекар или акушерка, защото тежките форми на запек могат да предизвикат втвърдяване на корема, което от своя страна да раздразни лигавицата на матката и да си доведете изкуствено контракции. Като бременна трябва също да избягвате напъните в тоалетната, които могат да доведат до същия резултат. Тук сме обобщили за Вас някои от лаксативните средства, които могат да бъдат намерени в аптеките и за използването на които можете да попитате наблюдаващия Ви гинеколог.Медицински препарати
- Importal –взема се по 1-2 прахчета дневно и е ефикасен при бременни жени защото увеличава течностите в червата и по този начин улеснява дефекацията. Не е известно лекарството да има вредно влияние върху плода.
- Dufalac - по 1 опаковка на ден се приема в продължение на 3-4 дни. Базира се на действието на лактулозата, която съдържа. Води се като меко слабително средство и се препоръчва повечето акушеро-гинекологични отделения като лаксатив. Препоръчва се дори при запек на малки деца. Съществува и като алтернатива сироп Лактулоза, който често се предписва на бременни.
Билкови препарати
- Радирекс - това са таблетки от корен на репей, които в отделни случаи се дават на бременни като заместител на медикаментозното лечение.
- ''ХУСК" - това са фибри от живовляк които набъбват в червата и подпомагат тяхната перисталтиката
- Еукарбон, е хомеопатичен препарат с естествен въглен
- свещички Eva Q
Здравейте,
ИМАМ НУЖДА ОТ ПОМОЩ !
В седми месец съм. От един месец имам проблем с ходеното по голяма нужда. Спазвам хранителен режим -правя разделно хранене(закуска; обед; вечеря; с две междини хранения - плод/ сок от плод/ компот) веднъж дневно течна храна (супа; таратор); пия минимум 3л. вода; ям различни видове плодове всекидневно. Това не помага. Пих ФрутиЛакс също никакъв ефект. Пих Лактулоза MIP ефекта е нулев. В аптеката ми предложиха свещички Глицеракс 1 4000мг. в листовката обаче нищо за бременни и сега незнам дали да ги пия? Чай от Сена- майчин лист забранен ли е за бремени - чета, че предизвиклал контракции?
Ще съм много Благодарна ако някой предложи някакво решение на проблема ми!
Привет и от мен,мами
От скоро съм бременна,а вече имам проблем с ходенето по голяма нужда!Изядох разхлабително шоколадче,след него и една свещичка въпреки че пишеше,че не е препоръчително.Но просто друг избор нямам.Вече нз какво и как да ям страх ме е.Никога преди не съм имала такива проблеми.Моля кажете някой съвети !
zdr az ot edna sedmica imama zapek i sim na 8 mesec molq pomognetemi
Здравейте, нека споделя и аз моя опит. Сушени сини сливи, може и пресни. Това е. Поне при мен работи ефикасно и безотказно. Просто изчаквате и не приемате никаква храна след консумацията им. Bonne chance :-)
Не ходех по цяла седмица- дори по 8-9 дни но ми препоръчаха Хуска- е много съм доволна! Започнах всеки ден и то нормално! Нито диария, нито нищо- ами си е нормално! Супер съм доволна..иначе от години ходех адски на рядко, години бяха това!!!
Здравейте и от мен!Аз също имам проблеми с това,пия един сироп от смокиня и слива,казва се ФрутиЛакс,много съм доволна!
Здравейте и от мен!Аз също имам проблеми с това,пия един сироп от смокиня и слива,казва се ФрутиЛакс,много съм доволна!